Vinogorje Plešivica
Orange vrijedan pozornosti (…i uživanja u njemu). Pozor: iako čitate da se radi o tramincu, vino je suho, nije slatko, kako je obično slučaj kod sorte ovog naziva.
Napomena uz “orange”, za neupućene i manje upućene: dugo macerirana (bijela) vina (orange) nije uputno piti rashlađena kao “klasična” bijela vina jer je tako nemoguće doživjeti svu njihovu raskoš i sve što će pružiti ako se posluže i uživaju na višoj temepraturi koju svatko može odrediti osobno prema svom ukusu a najčašće će to biti nešto niže od uobičajne temperature na kojima se piju manje kompleksna cr(ve)na vina (14 – 16 C) a iskusniji orange vinoljupci čak i na “sobnoj temepraturi” (18 C). U vruće dane prijati će rashlađeno bliže 14 C. U krajnosti, ovo je sve stvar osobne navike i izbora.
Vinar o svom vinu:
“210 dana maceracije u drvu i jos 8 mjeseci u rabljenom bariku, brutalna pozitivna selekcija grožđa (cca 30% od ukupne kolicine), bez intervencije u fermentaciji nit u bilo kojem stadiju u smisli kvasaca, enzima itd. Minimalno sulfitiranje pred bocu.”
“Prekrasne je jantarne boje koja pokazuje da su bobice grožđa traminca mjesecima fermentirale u vlastitom soku pa iz pokožice izvukle te zagasite tonove u sasvim bistrom i tipično tamnom za bijelo vino proizvedeno tehnologijom starom više tisućljeća koju danas nazivamo dugom maceracijom.
Jantar je fosilizirana smola drveta i često sadrži uhvaćenog kukca i druge malene životinje i dijelove biljaka. Ovo vino kao da je uhvatilo sunce koje zalazi pri kraju toplog proljetnog dana.
Tako i miriše. Očaravajuće. Osjeti se ruža, po kojoj su prepoznatljivi svi traminci, ali kao da je namočena u otopini blago gorkog meda pa začinjena mješavinom cimeta, vanilije i ljute papričice i ukrašena komadima zrele dunje i kruške. Nije taj miris agresivan kakav znaju imati vina od mirisnog traminca, drugog klona sorte nazvane po gradiću Traminu u talijanskoj regiji Alto Adige, Austrijanci bi rekli Südtirol, a izvrsna vina daje i u francuskom Alsaceu. Ovaj traminac mirisom baš podsjeća na nježnije, no također cijenjene južnotirolske.
Iz minute u minutu u čaši mu se mijenja okus, kao što se i vino mijenja u boci iz mjeseca u mjesec. No, fino je kad god se proba, a konstanta mu je svježina. Što se hrane tiče, prijatelj je s pečenjima poput telećeg, jadranskom lignjom od kilograma naviše ispod peke, pa i dobrim komadom junetine, po mogućnosti odležane, uz koji je izgrilana koja šparoga. No, i sam je izvrsno društvo. ne hladan, ali u širokoj čaši u kakvima se poslužuju najbolja burgundijska bijela vina.”